نکات امنیتی حفاظت و نظارت سیستم تصویری تحت شبکه

  • پسورد قوی تر امنیت بیشتر!

یکی از اصول بنیادی در امنیت تغییر رمز عبور پیش فرض می باشد که بشدت در حفاظت سیستم مؤثر است. رمزهای پیش فرض در دستگاهایی مانند روترها، سوییچ ها، مودم ها، دستگاه های NVR ، دوربین های مداربسته و …وجود دارد. پرهیز از تغییر رمز این دستگاه ها احتمال نفوذ افراد آماتور را نیز افزایش می دهد.

تذکر: رمز هر دستگاه در شبکه باید بصورت یکتا در نظر گرفته شود و ازرمزهای یکسان استفاده نشود.

  • از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده نمایید.

برای استفاده از رمزهای پیچیده تر و مطمئن تر و بر روی هر دستگاه توصیه می شود از نرم افزارهای معروف مدیریت پسورد استفاده کنید. از جمله نرم افزارهایی مانند LastPass، LogMeOnce و Dashlane

  • درک ریسک دسترسی های ریموت(از راه دور)

مدیریت از راه دور به شبکه ها برای مدیران شبکه ها بسیار مفید است. توانایی مانیتورینگ شبکه بصورت ریموت باعث فرسایش هزینه ها می شود. نیازی به بازدید روزانه فیزیکی نخواهد بود و به مدیر شبکه اجازه می دهد تنها در مواقع ضرروی و با اشراف به شرایط و لوازم مورد نیاز به محل رجوع نماید.

استفاده از vpn برای این قابلیت بسیار مفید است و در تمام ایام بدون دخالت کاربران ارتباط شما را با سیستم حفظ می کنند. نرم افزارهایی مانند TeamViewer و VNC هم می توانند ین کار را به خوبی انجام دهند. اما برای برقراری اتصال نقطه به نقطه و تک کاربره VPN بهترین روش است. برای اتصال اینترنت به دستگاه های داخل شبکه احتیاج به پورت فورواردینگ(Forwarding) خواهید داشت.

  • استفاده از فایروال برای دسترسی ریموت

برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز بصورت ریموت در بیشتر سیستم های نظارت تصویری، دسترسی به اینترنت را مسدود می کنند یا از شبکه های مجزایی برای این مقاصد استفاده می شود. در این حالت میزان ریسک کاهش می یابد. برای استفاده مؤثرتر سیستم ها را بعد از فایروال در طراحی قرار دهید تا ترافیک ورودی و خروجی را محدود نمایید و کاربر مجاز با آدرس IP و پورت مخصوص بتواند به سیستم دسترسی پیدا کند. برای جلوگیری از حملات امنیتی بهتر است از این کارایی استفاده کرد.

  • بکاپ گیری مستمر

هرچه هم امنیت سیستم شما بالا باشد همیشه امکان هک شدن آن وجود دارد.برای جلوگیری از کار افتادن سیستم انجام بکاپ های دوره ای میتواند مفید باشد. بد افزارهایی مانند Ransomware روز به روز در حال افزایش اند. این بد افزارها با بستن اکانتها و تغییراتی در سیستم، دسترسی شما را محدود می نمایند و تنها با تهدید و دریافت پول دسترسی شما را به حالت عادی بر می گردانند.  با بکاپ گرفتن دوره ای هکرها و بدافزارها نمیتوانند چیزی بدست آورند.

پست‎های مرتبط:

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست؟ سیستم مداربسته تحت شبکه...

مزیت های استفاده از دوبین های تحت شبکه

از جمله مزایای دوربین های مدار بسته تحت شبکه می...

سیستم های نظارت تصویری و امنیتی

سیستم های نظارت تصویری از سالیان پیش بعنوان ابزاری مهم...

Comments (1)

1