سیستم های نظارت تصویری و امنیتی

سیستم های نظارت تصویری از سالیان پیش بعنوان ابزاری مهم در بحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند . به دلیل تجربه طولانی این سیستم‌ها، پیشرفت های زیادی در این زمینه داشته اند. اطلاع از روند این پیشرفت‌ها و تحولات و تکنولوژی‌ها می‌تواند کمک وسیعی به مدیران و مسئولینی که در شرف  پیاده‌سازی یک سیستم نظارت تصویری هستند، نمایید.

دوربین های آنالوگ:

امروزه از این سیستم‌ها برای حفاظت و نظارت بر اماکن مهم، اماکن پرتردد و اماکن پرخطر استفاده می‌شود. موزه‌ها، فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و راه‌آهن و حتی بیمارستان‌ها و مدارس به این سیستم‌ها مجهز شده‌اند.
کاربرد این سیستم‌های مداربسته، کاربرد نظارتی است. امروزه مدیران زیادی بوسیله این سیستم‌ها بر کار نیروهای و ابزار و تجهیزات خود نظارت دارند. سیستم‌های آنالوگ که براساس یک سیگنال پیوسته کار می‌کنند، نسبت به سیستم‌های دیجیتال از قدمت بیشتری برخوردارند.

 

دوربین های ( IP )تحت شبکه:

توجه به فراگیر شدن فناوری شبکه های کامپیوتری بستری فراهم شد تا نسل جدید دوربین های مدار بسته تحت شبکه  IP- Camera    بوجود آیند. اولین دوربین های مداربسته تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط کمپانی Axis  بر پایه استفاده از سیستم عامل Linux تولید شد، این دوربین ها به یک رابط اترنت (Fast Ethernet Interface) مجهز گردیده اند و از پروتکل های اینترنت در جهت ارسال تصاویر خود در قالب داده ها بر روی بستر شبکه بهره می گیرند و در جهت مقاصد نظارتی (Surveillance) بکار می روند. استفاده از دوربین‌ مداربسته تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت ‌های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است.

پست‎های مرتبط:

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست؟ سیستم مداربسته تحت شبکه...

نکات امنیتی حفاظت و نظارت سیستم تصویری تحت شبکه

پسورد قوی تر امنیت بیشتر! یکی از اصول بنیادی در...

مزیت های استفاده از دوبین های تحت شبکه

از جمله مزایای دوربین های مدار بسته تحت شبکه می...