دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست؟

سیستم مداربسته تحت شبکه یا ای پی نوعی از سیستم مداربسته است که انتقال اطلاعات در آن بر مبنای پروتکل های شبکه صورت می گیرد. این سیستم مداربسته در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتی سیستم دوربین مداربسته را تشکیل می دهد قرار می گیرد.

تاریخچه دوربین های تحت شبکه

در طول دهه 90 میلادی با پیشرفت سیستم های مداربسته قسمت های مختلف سیستم های مداربسته آنالوگ مانند تجهیزات ضبط تصاویر و پخش به دستگاه های دیجیتال تبدیل می شدند. این دستگاه ها با توجه به قابلیت های بسیار بالایشان سیستم های آنالوگ را به سرعت به سیستم های نیمه آنالوگ تبدیل کردند. دوربین های مداربسته تحت شبکه در مقابل دوربین های آنالوگ در صنعت مداربسته، دوربین های جدید تری هستند. 

شرکت سوئدی AXIS برای اولین بار در سال 1996 دوربین مداربسته ای ساخت که انتقال اطلاعات آن به جای سیستم های آنالوگ بر مبنای پروتکلهای شبکه قرار داشت. از آنجایی که این پروتکل ها محدودیت های تصویری سیستم های مداربسته آنالوگ را کاهش می داد، این سیستم با استقبال زیادی رو به رو شد. بالاتر بودن قیمت سیستم های تحت شبکه، تنها دلیل جایگزین نشدن کامل آن با سیستم مداربسته آنالوگ بود.

سیستم تحت شبکه چطور کار می کند؟

در سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه، ارتباط قسمت های مختلف سیستم به وسیله شبکه های کامپیوتری برقرار می شود. هر دوربین در این سیستم دارای یک سیستم عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محیط شبکه را می دهد. تجهیزات ضبط نیز می توانند به صورت مستقل در سیستم، تصاویر را دریافت و ضبط کنند. این موضوع انعطاف پذیری بسیار بالایی به سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه داده است.

چرا تجهیزات مداربسته تحت شبکه گران قیمت هستند؟

موضوعی که باعث افزایش قیمت دوربین های تحت شبکه شده است، یک سیستم عامل داخلی میباشد که امکان اتصال مستقل آنها به شبکه های کامپیوتری را فراهم کرده است. در واقع دوربین های شبکه دارای یک کامپیوتر کوچک در درون خود هستند  که این سیستم عامل بر روی آن اجرا می شود.

چه زمانی از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنم؟

اگر هزینه های مالی سیستم مداربسته برای شما مهم نیست، بهترین کار استفاده همیشه از سیستم مداربسته تحت شبکه است.

پست‎های مرتبط:

مزیت های استفاده از دوبین های تحت شبکه

از جمله مزایای دوربین های مدار بسته تحت شبکه می...

نکات امنیتی حفاظت و نظارت سیستم تصویری تحت شبکه

پسورد قوی تر امنیت بیشتر! یکی از اصول بنیادی در...

سیستم های نظارت تصویری و امنیتی

سیستم های نظارت تصویری از سالیان پیش بعنوان ابزاری مهم...